امروز: جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
آخرین خبرها

آپدیت ویندوز ۱۰ و از کار افتادن آنتی ویروس داخلی آن

ویندوز دیفندر

بر اساس گزارش‌ها آنتی ویروس داخلی ویندوز ۱۰ موسوم به ویندوز دیفندر پس از نصب به‌روز رسانی‌هایی که توسط مایکروسافت برای ویندوز منتشر می‌شود به دلیل وجود باگ‌های نرم‌افزاری از کار می‌افتد. متأسفانه هیچ نشانه‌ای مبنی بر اینکه دقیقاً کدام به‌روز رسانی ممکن است باعث بروز این اشکال گزارش شده باشد، وجود ندارد.

کاربران متعددی در تالارها و انجمن‌های گفتگو در سایت‌هایی چون انسرز، ردیت و ویندوز لیتست بیان داشته‌اند که پس از دریافت و نصب آپدیت‌های ویندوز ۱۰، آنتی ویروس داخلی ویندوز در هنگام اسکن سیستم، برخی آیتم‌ها و فایل‌ها را نادیده می‌گیرد و از آن‌ها رد می‌شود و پیغام خطایی را به کاربر نشان می‌دهد.

پیغام خطای ویندوز دیفندر

این پیغام خطا اعلام می‌کند که برخی از موارد به دلیل تنظیمات ممانعت از اسکن و یا تنظیمات شبکه در آنتی ویروس ویندوز، اسکن نشده‌اند.

این پیغام هیچ توضیح دیگری در این زمینه ارائه نمی‌کند. از طرفی کسانی که این مشکل را گزارش می‌دهند، می‌گویند هیچ‌گونه تغییراتی در تنظیمات بخش اسکن آنتی ویروس ویندوز خود اعمال نکرده‌اند.

اگر آنتی ویروس در زمان اسکن، مواردی را واقعاً نادیده می‌گیرد در پیامی که صادر می‌کند تعداد این موارد ذکر نمی‌شود. اما از طرفی این احتمال نیز مطرح شده است که شاید پیغام صادر شده توسط آنتی ویروس در زمان اسکن، نادرست باشد و در واقع باگ اصلی، نمایش بی‌مورد این پیغام باشد. در حالی که تمام فایل‌ها به درستی اسکن شده‌اند.

کنترل پنل - ویندوز دیفندر

با این حال اگر این مسأله که برخی فایل‌ها در زمان اسکن نادیده گرفته می‌شوند، واقعیت داشته باشد بدیهی است که این یک اشکال اساسی و نگران کننده در زمینه‌ی امنیت برای کسانی است که از ویندوز دیفندر برای حفظ امنیت سیستم خود استفاده می‌کنند. بعضی از افراد حتی نگران این مسأله هستند که این مشکل، خود علائم وجود یک ویروس باشد.

اگر چه اکثر افرادی که این مشکل را تجربه می‌کنند و به صورت آنلاین درباره‌ی آن بحث می‌کنند، به این نتیجه رسیده‌اند که این مشکل دلیل بر وجود باگ است. با این حال هنوز هیچ پاسخ رسمی از سوی مایکروسافت به این مسأله داده نشده است.

این مسأله ممکن است با به‌روز رسانی آنتی ویروس ویندوز دیفندر ایجاد شده باشد و یا می‌تواند به دلیل به‌روز رسانی ویندوز ۱۰ به وجود آمده باشد. در سپتامبر ۲۰۱۹، آپدیت ویندوز دیفندر که برای رفع برخی از مشکلات موجود در این آنتی ویروس ارائه شده بود، خود باعث ایجاد یک مشکل جدید در اجرای اسکن این نرم افزار گردیده بود.

همین مورد می‌تواند باز هم در اینجا رخ داده باشد. بنابر اظهارات برخی کاربران اسکن دستی و اتوماتیک با وجود خطای فوق انجام نمی‌گیرد، هر چند به نظر می‌رسد اسکن‌های آفلاین کار می‌کنند. بنابر ویندوز لیتست این اشکال در ویندوز دیفندر نسخه‌های ۴٫۱۸٫۲۰۰۳ به بعد وجود دارد.

تنظیمات ویندوز دیفندر

گستردگی مسأله

این مشکل بر روی همه‌ی سیستم‌ها تأثیر نمی‌گذارد، اما تا کنون تعدادی از کاربران این مشکل را به صورت آنلاین گزارش داده‌اند. برخی از آن‌ها اظهار کرده‌اند که به تازگی با این پیام خطا مواجه شده‌اند و برخی دیگر از وجود آن در چند هفته‌ی گذشته خبر داده‌اند.

یکی از کاربران در سایت انسرز گفته که با نصب مجدد ویندوز ۱۰ این مشکل برای او بر طرف شده است. اما با نصب آپدیت‌های KB4551762 و KB4537572 دوباره با این مشکل مواجه شده است. کاربر دیگری در پاسخ به این اظهار نظر بیان داشته که با وجود اینکه آپدیت KB4551762 را روی رایانه‌ی شخصی خود نصب نکرده، اما این مشکل برای او نیز به وجود آمده است. لذا این مشکل می‌تواند از سایر آپدیت‌های ویندوز ۱۰ باشد.

در حال حاضر کسانی که از ویندوز دیفندر به عنوان آنتی ویروس اصلی خود استفاده می‌کنند، نگران این موضوع خواهند بود که ممکن است به دلیل بروز این مسأله در معرض ویروس‌ها و بدافزارها قرار بگیرند.

راه حل بارز و مشخص برای کسانی که واقعاً نگران امنیت داده‌های خود هستند این است که از یک برنامه‌ی آنتی ویروس جایگزین استفاده کنند. حداقل فعلاً تا زمانی که مایکروسافت اطلاعات بیشتری را در مورد این موضوع ارائه دهد و این باگ را رفع نماید.

درباره‌ی علی دریاب

حتما ببینید

اندروید 11

معرفی اندورید ۱۱ و ویژگی های جدید آن

به‌روز رسانی اندروید ۱۰ در سال گذشته یک تغییر بزرگ برای این سیستم عامل بود. …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *