امروز: شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
آخرین خبرها

دیسک منیجمنت کجاست

دیسک منیجمنت

دیسک منیجمنت (Disk Management) ابزاری است که شما می‌توانید برای مدیریت پارتیشن‌های هارد دیسک رایانه‌ی خود از آن استفاده کنید. تمام نسخه‌های جدید ویندوز دارای این برنامه هستند. با استفاده از ابزار پارتیشن‌بندی ویندوز انجام عملیات متداول بر روی هارد دیسک امکان‌پذیر است. این ابزار به کاربر اجازه می‌دهد تا به طور مستقیم از طریق ویندوز، پارتیشن جدید ایجاد کند، ظرفیت پارتیشن‌ها را تغییر دهد و یا آن‌ها را حذف نماید. در این مطلب، تمام روش‌هایی را که برای باز کردن دیسک منیجمنت در ویندوز ۱۰، ویندوز ۸٫۱ و ویندوز ۷ می‌شناسیم به شما نشان می‌دهیم.

روش‌های ذکر شده در این راهنما ویندوزهای ۱۰، ۸٫۱ و ۷ را در بر می‌گیرد. برخی از روش‌ها در هر سه نسخه‌ی ویندوز کار می‌کنند، اما برخی دیگر دیگر ممکن است فقط در یک یا دو نسخه‌ی ویندوز کارایی داشته باشند. برای هر روش، ما نسخه‌ی ویندوزی را که در آن کار می‌کند، ذکر می‌کنیم.

۱- استفاده از قابلیت جستجو در تمام نسخه‌های ویندوز

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای یافتن و باز کردن هر برنامه‌ای در ویندوز استفاده از جستجو است. در ویندوز ۱۰ عبارت disk management را در قسمت جستجو در تسک بار وارد کرده و سپس در نتایج جستجو بر روی گزینه‌ی Create and format hard disk partitions کلیک کنید.

بخش جستجوی ویندوز 10

همچنین در ویندوز ۷ سریع‌ترین روش برای باز کردن دیسک منیجمنت، استفاده از ویژگی جستجو در منوی استارت است. عبارت disk management را وارد کنید و سپس در قسمت نتایج جستجو گزینه‌ی Create and format hard disk partitions را انتخاب نمائید .

منوی استارت ویندوز 7

در ویندوز ۸٫۱ می‌توانید با سوئیچ کردن به صفحه‌ی استارت از قابلیت جستجو استفاده کنید. عبارت disk management را تایپ نمائید. پس از نمایش نتایج جستجو، روی Create and format hard disk partitions کلیک کنید.

صفحه استارت ویندوز 8.1

۲- استفاده از کورتانا (فقط در ویندوز ۱۰)

در ویندوز ۱۰ می‌توانید از صدای خود برای گفتگو با کورتانا استفاده کنید. در سمت راست کادر جستجو از نوار وظیفه، روی آیکون میکروفون کلیک کنید تا کورتانا به شما گوش کند. سپس با گفتن عبارت Start Disk Management ابزار مدیریت هارد دیسک ویندوز برای شما باز خواهد شد. توجه داشته باشید که دستورات و عبارت‌های مشابه مانند Open Disk Management کار نمی‌کنند.

کورتانا

۳- استفاده از منوی Win+X در ویندوزهای ۱۰ و ۸٫۱

در ویندوز ۱۰ و ویندوز ۸٫۱، یکی دیگر از راه‌های سریع برای باز کردن ابزار مدیریت هارد دیسک استفاده از منوی Win+X است. برای باز کردن این منو بر روی دکمه‌ی استارت راست کلیک کنید. همچنین در صورت تمایل می‌توانید به عنوان یک راه میانبر از ترکیب کلیدهای Win + X روی صفحه کلید استفاده کنید. سپس از منویی که باز می‌شود گزینه‌ی Disk Management را انتخاب نمائید.

منوی x ویندوز

۴- استفاده از کنترل پنل در تمام نسخه‌های ویندوز

روش دیگر برای باز کردن ابزار مدیریت هارد دیسک در تمام نسخه‌های ویندوز، از طریق کنترل پنل می‌باشد. وارد کنترل پنل ویندوز خود شوید، به قسمت System and Security بروید. سپس در بخش Administrative Tools گزینه‌ی Create and format hard disk partitions را انتخاب کنید.

کنترل پنل

۵- استفاده از پنجره‌ی Run در تمام نسخه‌های ویندوز

پنجره‌ی Run اغلب یکی از سریع‌ترین روش‌ها برای باز کردن ابزارهای سیستم در ویندوز است. اگر دوست داشته باشید، می‌توانید از آن برای باز کردن ابزار مدیریت هارد دیسک نیز استفاده کنید. کلیدهای Win + R را روی صفحه کلید خود فشار دهید تا پنجره‌ی Run باز شود، دستور diskmgmt.msc را وارد کنید و سپس Enter یا OK را فشار دهید.

منوی Run

۶- استفاده از خط فرمان و پاورشل در همه‌ی نسخه‌های ویندوز

برای باز کردن ابزار مدیریت هارد دیسک ویندوز همچنین می‌توانید از کامند پرامپت یا پاورشل استفاده کنید. برای این منظور کافی است فقط دستور diskmgmt.msc را تایپ کرده و Enter را روی صفحه کلید خود فشار دهید.

پاورشل

۷- استفاده از تسک منیجر در همه‌ی نسخه‌های ویندوز

از داخل تسک منیجر ویندوز نیز می‌توان برای باز کردن ابزار دیسک منیجمنت استفاده کرد. برای این منظور ابتدا کلیدهای ترکیبی Ctrl + Shift + Esc یا Alt + Ctrl + Delete را فشار دهید تا تسک منیجر باز شود. اگر این کار را در ویندوز ۱۰ یا ویندوز ۸٫۱ انجام می‌دهید و تسک منیجر در حالت فشرده‌ی آن باز می‌شود، روی More details کلیک کنید. سپس از منوی فایل گزینه‌یRun new work را انتخاب کنید. چنانچه از ویندوز ۷ استفاده می‌کنید باید گزینه‌ی New Task (Run …) را انتخاب نمائید. در پنجره‌ی باز شده، فرمان diskmgmt.msc را تایپ کنید. در آخر، Enter را روی صفحه کلید خود فشار داده یا روی OK کلیک کنید.

تسک منیجر

۸- استفاده از کنسول مدیریت کامپیوتر در تمام نسخه‌های ویندوز

در کلیه‌ی نسخه‌های ویندوز، از طریق کنسول مدیریت کامپیوتر نیز می‌توان به ابزار مدیریت هارد دیسک دسترسی داشت. برای انجام این کار در ویندوزهای ۱۰ و ۸٫۱، کلیدهای ترکیبی Win + X روی صفحه کلید را فشار دهید. سپس در منوی باز شده از میان گزینه‌ها بر روی Computer Management کلیک کنید.

در ویندوز ۷ برای باز کردن کنسول مدیریت کامپیوتر، از منوی استارت بر روی گزینه‌ی Computer راست کلیک کنید. سپس از منوی باز شده گزینه‌ی Manage را انتخاب نمائید تا پنجره‌ی Computer Management باز شود.

کنسول مدیریت کامپیوتر

در سمت چپ پنجره‌ی Computer Management بخشی به نام Storage وجود دارد که Disk Management، گزینه‌ی زیر مجموعه‌ی آن می‌باشد. روی آن کلیک کنید تا برنامه‌ی دیسک منیجمنت در قسمت وسط کنسول باز شود.

درباره‌ی علی دریاب

حتما ببینید

اندروید 11

معرفی اندورید ۱۱ و ویژگی های جدید آن

به‌روز رسانی اندروید ۱۰ در سال گذشته یک تغییر بزرگ برای این سیستم عامل بود. …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *