امروز: شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
آخرین خبرها

کار با ابزار پارتیشن بندی ویندوز

دیسک منیجمنت

نسخه‌های جدید ویندوز از یک ابزار مفید برای مدیریت هارد دیسک برخوردار هستند که به شما امکان می‌دهد بدون نیاز به استفاده از نرم‌افزارهای اضافی، پارتیشن‌های مد نظرتان را به راحتی ایجاد، حذف و یا تغییر دهید. ابزار داخلی ویندوز که در مورد آن صحبت می‌کنیم، دیسک منیجمنت نام دارد و استفاده از آن بسیار آسان است. اگر می‌خواهید در پارتیشن‌های هارد دیسک خود تغییراتی ایجاد کنید، پس در ادامه با ما همراه باشید.

این مطلب ویندوزهای ۱۰، ۸٫۱ و ۷ را پوشش می‌دهد. قبل از خواندن آن، باید بدانید که ما با این فرض شروع می‌کنیم که شما چگونگی دسترسی به ابزار داخلی ویندوز برای مدیریت هارد دیسک؛ یعنی دیسک منیجمنت را می‌دانید. اگر نمی‌دانید می‌توانید مطلب دیسک منیجمنت کجاست را مطالعه کنید.

۱- مشاهده‌ی اطلاعات مربوط به درایوها و پارتیشن‌ها

زمانی که ابزار دیسک منیجمنت ویندوز را باز می‌کنید شما می‌توانید اطلاعات مربوط به درایوهای هارد دیسک خود را ببینید. نام، اندازه و نوع هر پارتیشن ایجاد شده روی هارد دیسک قابل مشاهده هستند. پارتیشن‌های فرمت شده و فرمت نشده، درایوهای مخفی و همچنین فضاهای خالی استفاده نشده در هارد دیسک را به شما نشان می‌دهد.

ابزار مدیریت پارتیشن

البته به خاطر داشته باشید كه ابزار دیسک منیجمنت فقط می‌تواند فایل های سازگار با سیستم عامل ویندوز مانند NTFS، exFAT یا FAT32 را مدیریت كند. اگر پارتیشنی توسط سیستم عامل‌های دیگری همچون لینوکس ایجاد شده باشد در دیسک منیجمنت قابل مشاهده هستند و حتی می‌توان آن‌ها را حذف کرد. اما اعمال تغییرات دیگر مانند اصلاح سایز پارتیشن امکان‌پذیر نیست.

۲- ایجاد پارتیشن جدید

اگر در هارد دیسک خود فضای خالی دارید، می‌توانید از آن برای ایجاد یک یا چند پارتیشن جدید استفاده کنید. فضاهای پارتیشن بندی نشده بر روی هارد دیسک تحت عنوان Unallocated برچسب گذاری شده‌اند. سریع‌ترین و آسان‌ترین راه برای ایجاد یک پارتیشن جدید با استفاده از فضاهای آزاد موجود این است که بر روی آن کلیک راست کرده و از منوی باز شده گزینه‌ی New Simple Volume را انتخاب کنید.

دیسک منیجمنت

در پنجره‌ی باز شده، بر روی گزینه‌ی Next کلیک کنید.

ایجاد کردن پارتیشن جدید

در این مرحله باید اندازه‌ی پارتیشن را تعیین کنید. نکته‌ی مهم در این جا این است که باید سایز پارتیشن را بر حسب مگابایت وارد کنید. از آن جایی که هر گیگابایت معادل ۱۰۲۴ مگابایت است، بنابراین اگر به طور مثال قصد ایجاد یک پارتیشن با حجم ۲۵۰ گیگابایت را داشته باشید باید ۲۵۰*۱۰۲۴ یعنی ۲۵۶۰۰۰ را در قسمت Simple volume size in MB وارد کنید. سپس بر روی Next کلیک کنید.

ایجاد کردن پارتیشن جدید

در این مرحله سه گزینه پیش روی شما قرار دارد که باید از میان آن‌ها یکی را انتخاب نمائید. چنانچه می‌خواهید پارتیشن جدیدی که در حال ایجاد کردن آن هستید مانند سایر پارتیشن‌ها در قسمت My Computer ویندوز در دسترس شما باشد و بتوانید به سادگی از آن استفاده کنید گزینه‌ی Assign a drive letter را انتخاب کرده و حرف دلخواه‌تان را به آن اختصاص دهید. سپس بر روی Next کلیک کنید.

ایجاد کردن پارتیشن جدید

در این مرحله از شما خواسته می‌شود که تعیین کنید پارتیشن جدید فرمت بشه یا نه. اما در هر صورت باید بدانید که اگر مایل به استفاده از این پارتیشن هستید، حتماً باید فرمت شود. سپس از میان گزینه‌های موجود برای File system حالت پیش فرض یعنی NTFS را انتخاب کنید. این سیستم از عملکرد بهتر و امنیت بالاتری در مقایسه با FAT32 برخوردار است. برای Allocation unit size نیز گزینه ی Default را انتخاب نمائید. اگر دقت کرده باشید برای هر یک از پارتیشن‌ها در ویندوز به غیر از یک حرف انگلیسی از یک برچسب هم در کنار آن استفاده می‌شود. در قسمت Volume label می‌توانید اسم دلخواه مدنظرتان را برای پارتیشن جدید وارد کنید. اگر از سیستم عامل‌های مختلف بر روی رایانه‌تان استفاده می‌کنید، اختصاص دادن یک نام منحصربفرد برای هر پارتیشن یک گام ضروری محسوب می‌شود. بعد از انتخاب همه‌ی گزینه‌های خود، روی Next کلیک کنید.

ایجاد کردن پارتیشن جدید

در این مرحله تنظیمات انتخاب شده برای پارتیشن جدید را مشاهده می‌کنید. برای ویرایش تنظیمات از دکمه‌ی Back و برای تائید نهایی بر روی Finish کلیک کنید .

ایجاد کردن پارتیشن جدید

پس از اتمام مراحل، شما به پنجره‌ی دیسک منیجمنت هدایت می‌شوید و می‌توانید پارتیشن جدید را که در حال فرمت شدن است مشاهده کنید. زمان مورد نیاز برای عملیات فرمت به اندازه‌ی پارتیشن و سرعت هارد دیسک بستگی دارد.

ایجاد کردن پارتیشن جدید

پس از اتمام عملیات فرمت، پارتیشن جدید در لیست سایر موارد موجود در درایو شما قرار می‌گیرد و آماده برای استفاده است.

ایجاد کردن پارتیشن جدید

۳- فرمت کردن پارتیشن‌های موجود

یکی دیگر از کارهایی که می‌توان به کمک ابزار دیسک منیجمنت انجام داد فرمت کردن پارتیشن‌ها می‌باشد. اگر زمانی به فرمت کردن یک پارتیشن نیاز پیدا کردید فراموش نکنید که انجام این کار به معنای حذف همه‌ی داده‌های موجود در آن است. بنابراین قبل از هر اقدامی اطمینان حاصل کنید که از تمام فایل‌های مهم روی آن پارتیشن نسخه‌ی پشتیبان تهیه کرده‌اید.

برای فرمت کردن یک پارتیشن، بر روی آن راست کلیک کرده و در منوی باز شده گزینه‌ی Format را انتخاب کنید . نام پارتیشن، نوع File system و allocation unit size را تنظیم کنید. نوع سیستم فایل‌ها را NTFS و برای allocation unit size گزینه‌ی Default انتخاب مناسبی برای اکثر کاربران می‌باشد.

فرمت کردن پارتیشن

سپس، ویندوز فرمت کردن پارتیشن را شروع می‌کند. این فرایند بسته به اندازه‌ی پارتیشن و سرعت هارد دیسک شما از چند ثانیه تا چند دقیقه ممکن است طول بکشد.

۴- حذف کردن پارتیشن‌ها

اگر بر روی هارد دیسک سیستم شما پارتیشن‌هایی وجود دارد که دیگر نیازی به آن‌ها ندارید و می خواهید فضایی که اشغال کرده‌اند را آزاد کنید، می‌توانید با استفاده از ابزار دیسک منیجمنت آنها را حذف کنید. البته توجه داشته باشید که قبل از پاک کردن یک پارتیشن، همیشه باید اطمینان حاصل کنید که هیچ فایل مهمی در آن وجود ندارد، چرا که با حذف یک پارتیشن همه‌ی دیتا و اطلاعات روی آن نیز از بین می‌رود. پس قبل از حذف یک پارتیشن از فایل‌های مهم موجود در آن یک نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید.

برای حذف کردن یک پارتیشن با دیسک منیجمنت، بر روی آن کلیک راست کرده و از منوی باز شده گزینه‌ی Delete Volume را انتخاب نمائید. در این صورت پیغامی ظاهر می‌شود که درمورد پاک شدن اطلاعات روی آن پارتیشن و تهیه‌ی نسخه‌ی پشتیبان از آن‌ها قبل از تائید نهایی به شما اخطار می‌دهد. با کلیک بر روی دکمه‌ی Yes تائید کنید که واقعاً می‌خواهید این کار را انجام دهید و سپس پارتیشن پاک می‌شود.

حذف پارتیشن

۵- تغییر اندازه‌ی پارتیشن‌های موجود

شاید پس از مدتی استفاده از رایانه‌تان متوجه شده باشید که اندازه‌ی مناسبی برای برخی از پارتیشن‌ها در نظر نگرفته‌اید. ممکن است برخی از آن‌ها دارای حجم بالایی باشند بدون اینکه هیچ گاه مورد استفاده قرار بگیرند. و یا برخی از آن‌ها از حجم کافی برای ذخیره‌سازی فایل‌ها و اطلاعات شما برخوردار نباشد. در اینجا باید اندازه‌ی پارتیشن‌های خود را تغییر دهید.

برای این منظور دو حالت کلی را در نظر می‌گیریم. حالت اول این است که شما دو پارتیشن E و F با حجم پائین دارید و می‌خواهید آن‌ها را با هم ادغام کنید تا یک پارتیشن با حجم بالاتر در اختیار داشته باشید. برای این کار باید یکی از آن‌ها مثلاً پارتیشن F را حذف کنید و سپس از فضای آزاد شده‌ی حاصل از آن، پارتیشن E را گسترش دهید.

در حالت دوم ممکن است شما یک پارتیشن با حجم بالای مثلاً D و یک پارتیشن با حجم پائین مثلاً E روی هارد خود دارید. می‌خواهید پارتیشن D را کوچک کرده و از فضای آزاد شده‌ی حاصل از آن پارتیشن E خود را گسترش دهید. در ادامه نحوه‌ی کوچک کردن و گسترش دادن یک پارتیشن با استفاده از ابزار دیسک منیجمنت را توضیح خواهیم داد.

برای بزرگتر یا کوچکتر کردن یک پارتیشن، روی آن کلیک راست کرده تا منویی مشابه آنچه که در تصویر مشاهده می‌کنید باز شود. چنانچه بخواهید پارتیشن مورد نظر را بزرگتر کنید گزینه‌ی Extend Volume، و برای کاستن از حجم آن باید گزینه‌ی Shrink Volume را انتخاب کنید.

تغییر اندازه پارتیشن

توجه داشته باشید که اگر فضای آزاد و تخصیص نیافته‌ای بر روی هارد دیسک وجود نداشته باشد، نمی‌توانید به حجم آن پارتیشن اضافه کنید. در این حالت، گزینه‌ی Extend Volume غیرفعال است. به همین ترتیب، اگر پارتیشنی که قصد کوچک کردن آن را دارید، پر از فایل و اطلاعات باشد، نمی‌توانید حجم آن را کاهش دهید زیرا هیچ فضایی برای آزاد کردن باقی نمی‌ماند. در این حالت، گزینه ی Shrink Volume غیرفعال است.

تغییر اندازه پارتیشن

اگر می‌خواهید پارتیشن بزرگتر شود و فضای خالی در هارد دیسک وجود داشته باشد، پس از کلیک بر روی گزینه‌ی Extend Volume پنجره‌ی Extend Volume Wizard توسط دیسک منیجمنت باز می‌شود. برای ادامه‌ی کار بر روی گزینه‌ی Next کلیک کنید.

تغییر اندازه پارتیشن

در مرحله‌ی بعد می‌توانید ببینید که چقدر می‌توانید به پارتیشن اضافه کنید. حجمی که می‌توانید اضافه کنید به فضای آزاد روی هارد دیسک بستگی دارد. بطور پیش فرض تمام فضای خالی که می‌توانید استفاده کنید انتخاب شده است، که می‌توانید آن را در باکس Selected مشاهده کنید.

تغییر اندازه پارتیشن

میزان فضایی که می‌خواهید به پارتیشن اضافه کنید را باید در قسمت Select the amount of space in MB در پائین فرم مشخص کنید. به طور پیش فرض کل فضای خالی موجود در هارد دیسک در آن نوشته شده است که در صورت تمایل می‌توانید آن را مطابق نیازتان تنظیم و بر حسب مگابایت وارد نمائید. برای ادامه‌ی کار روی دکمه‌ی Next کلیک کنید.

تغییر اندازه پارتیشن

سرانجام خلاصه‌ای از تنظیماتی را که انجام داده‌اید به شما نشان داده می‌شود. اگر مورد تائید شما هستند و می‌خواهید ادامه دهید، روی دکمه‌ی Finish کلیک کنید.

تغییر اندازه پارتیشن

فرم ویزارد بسته می‌شود و می‌توانید مشاهده کنید که حجم پارتیشن انتخاب شده بیشتر شده است. این فرایند بسته به سرعت هارد دیسک شما، می‌تواند از چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد.

اما اگر بخواهید پارتیشنی را از آنچه که در حال حاضر هست کوچک‌تر کنید، در این حالت پس از کلیک راست بر روی آن، در منوی ظاهر شده گزینه‌ی Shrink Volume را انتخاب کنید. این اقدام باعث باز شدن پنجره‌ای با نام Shrink X می‌شود که X حرف آن پارتیشن است.

در این پنجره یکسری اطلاعات در مورد پارتیشن انتخاب شده به شما نشان داده می‌شود. در قسمت Total size before shrink in MB حجم فعلی پارتیشن را بر حسب مگابایت نشان می‌دهد. در قسمت Size of available shrink space in MB حداکثر فضایی که می‌توان از حجم فعلی پارتیشن کم کرد را بر حسب مگابایت نشان می‌دهد که این مقدار با توجه به میزان فضای آزاد در درایو انتخاب شده و محل قرارگیری فایل‌های غیر قابل جابجایی که در آن پارتیشن وجود دارد، توسط ویندوز محاسبه می‌شود.

تنها فیلدی که قابل ویرایش است، Enter the amount of space to shrink in MB می‌باشد و در این قسمت است که باید میزان فضایی که می‌خواهید از پارتیشن جاری کم شود را بر حسب مگابایت وارد کنید. مقداری که وارد می‌کنید نمی‌تواند بزرگ‌تر از مقدار مشخص شده در Size of available shrink space in MB باشد. در قسمت چهارم از این فرم، ابزار دیسک منیجمنت حجم جدید پارتیشن را پس از کوچک شدن محاسبه می‌کند و به شما نشان می‌دهد.

تغییر اندازه پارتیشن

بعد از اینکه میزان فضایی که می‌خواهید از پارتیشن انتخاب شده کم شود را در فیلد سوم وارد کردید، روی دکمه‌ی Shrink کلیک کنید.

تغییر اندازه پارتیشن

چند لحظه صبر کنید تا حجم پارتیشن توسط ویندوز کاهش یابد. سپس می‌توانید اندازه‌ی جدید آن را در ابزار دیسک منیجمنت مشاهده کنید.

تغییر اندازه پارتیشن

فضایی که از پارتیشن گرفتید، اکنون باید در کنار آن موجود باشد. در صورت تمایل می‌توانید از این فضا برای ایجاد پارتیشن‌های جدید و یا گسترش پارتیشن‌های موجود استفاده کنید.

۶- تغییر حروف پارتیشن‌ها

در برنامه‌ی دیسک منیجمنت همچنین گزینه‌ای وجود دارد که به کمک آن می‌توانید حروف هر یک از درایوها را تغییر دهید. این حروف همان‌هایی هستند که بر روی درایوها در مای کامپیوتر و یا ویندوز اکسپلورر نمایش داده می‌شوند. رایج‌ترین حرف برای درایوها در ویندوز حرف C است زیرا این حرف پیش فرض است که توسط سیستم عامل برای علامت گذاری درایو نصب ویندوز استفاده می‌شود. توصیه می‌شود که حرف درایوی که ویندوز روی آن نصب شده است را هیچ گاه تغییر ندهید.

برای تغییر حرف یک پارتیشن، بر روی آن کلیک راست کرده و گزینه‌ی Change Drive Letter and Paths را انتخاب کنید.

تغییر حرف درایو

در این صورت یک پنجره‌ی جدید باید ظاهر شود که لیست پارتیشن‌ها را نشان می‌دهد. روی گزینه‌ی Change کلیک کنید و در پنجره‌ی بعدی حرف جدید مورد نظر خود را برای آن انتخاب نمائید. سپس بر روی دکمه‌ی OK کلیک کنید.

تغییر حرف درایو

۷- تغییر نام پارتیشن‌ها

از ابزار دیسک منیجمنت همچنین می‌توان برای تغییر لیبل یا برچسب پارتیشن‌ها نیز استفاده کرد. برچسب یک پارتیشن هنگام مشاهده‌ی درایوها در مای کامپیوتر یا فایل اکسپلورر در کنار حرف درایو نشان داده می‌شود و چنانچه قصد اشتراک گذاری پارتیشن‌ها با سایر سیستم عامل‌ها را داشته باشید، کاملاً لازم هستند. برای تغییر برچسب یک پارتیشن، بر روی آن راست کلیک کرده و در منوی باز شده گزینه‌ی Properties را انتخاب کنید.

تغییر برچسب درایو

در پنجره‌ی Properties partition سربرگ General را انتخاب کنید. برچسب جدید مورد نظرتان را در جعبه‌ی متنی کنار آیکون دیسک تایپ کنید.

تغییر برچسب درایو

روی OK کلیک کنید. برچسب پارتیشن بلافاصله تغییر می‌یابد. همان‌گونه که مشاهده می‌کنید استفاده از ابزار دیسک منیجمنت برای پارتیشن بندی و مدیریت پارتیشن‌ها در ویندوز بسیار آسان است. این ابزار از زمان ارائه‌ی ویندوز ۷ تا کنون که آخرین نسخه‌ی ویندوز یعنی ویندوز ۱۰ انتشار یافته تغییری نکرده است. اما خبر خوش این است که مایکروسافت در حال کار بر روی نسخه‌ی جدید ابزار پارتیشن بندی در ویندوز ۱۰ می‌باشد.

درباره‌ی علی دریاب

حتما ببینید

اندروید 11

معرفی اندورید ۱۱ و ویژگی های جدید آن

به‌روز رسانی اندروید ۱۰ در سال گذشته یک تغییر بزرگ برای این سیستم عامل بود. …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *